Wykreślenie podatnika z rejestru VAT | BIURO RACHUNKOWE ANEKS
Jesteśmy kilkuosobowym biurem rachunkowym, wykorzystującym swe wieloletnie doświadczenie i umiejętności w profesjonalnej obsłudze księgowej firm. Ukierunkowaliśmy się na ciągły rozwój i zdobywanie wiedzy, która pomaga nam w kompetentnym obsługiwaniu naszych firm oraz ich rozwoju.
17960
post-template-default,single,single-post,postid-17960,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT

Od początku bieżącego roku z rejestru VAT zostało wykreślonych już ponad 65 tys. firm. Nowelizacja przepisów ustawą z dnia 1 sierpnia 2016 roku wprowadziła nowe przesłanki uprawniające do wykreślenia podatnika z rejestru VAT. Jakie? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jedną z sytuacji jest ta gdy podatnik nie istnieje. Oznacza to, że podatnik stracił życie, zaprzestał prowadzenia działalności (o czym musi poinformować naczelnika Urzędu Skarbowego) lub w ogóle nie występuje dany podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Naczelnik urzędu skarbowego może również wykreślić podatnika w sytuacji gdy nie ma możliwości nawiązania kontaktu z nim lub z jego pełnomocnikiem. Ta sytuacja jest dość niejasna i może budzić szereg wątpliwości – skąd bowiem wiadomo po ilu próbach nawiązania kontaktu bądź też w jakim odstępie czasu naczelnik może uznać, że wykreślenie z rejestru podatników jest uzasadnione? Niestety ustawa nie określa sposobów w jakie można zweryfikować czy organ podatkowy rzeczywiście podejmował próby nawiązywania kontaktu z podatnikiem i ile takich prób było. Co więcej naczelnik nie ma obowiązku wydawania oficjalnej decyzji lub postanowienia, tym bardziej ich udokumentowania. Nic więc dziwnego, że sytuacja ta budzi wiele kontrowersji.

Podatnik podczas rejestracji podaje dane niezgodne z rzeczywistością – to kolejna sytuacja, w której organ podatkowy może wykreślić podatnika z rejestru. Złe dane mogą wynikać z celowego błędu lub być wynikiem działań niezamierzonych. Takim błędem może być przykładowo źle podana data rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Przy czym powinnością organu podatkowego jest wyjaśnienie czy błędy, które zaistniały są efektem celowych działań podatnika czy niezamierzonej pomyłki.

Kolejną przesłanką do wykreślenia podatnika z rejestru VAT jest niestawianie się podatnika lub jego zastępcy na wezwania organu podatkowego. Jest to uzasadnione tylko w sytuacji gdy wezwanie ma bezpośredni związek z rejestracją VAT, a nie może być stosowane wtedy gdy podatnik jest wzywany w celu wyjaśnienia zupełnie innych kwestii.

Wykreślenie z rejestru podatników następuje również wtedy gdy nastąpiło zawieszenie działalności gospodarczej na okres minimum sześciu miesięcy, lub gdy przez okres sześciu miesięcy nie złożył stosownych deklaracji, bądź składał je, ale nie wykazał w nich towarów bądź usług wraz z kwotami do odliczenia od podatku lub gdy działał nieuczciwie, prowadząc pełną, prowadząc pełną księgowość lublin wystawiając faktury za czynności, usługi, które nie były realizowane.

Biuro Rachunkowe Aneks – księgowość Lublin