Upały, a dodatkowe obowiązki pracodawcy | BIURO RACHUNKOWE ANEKS
Jesteśmy kilkuosobowym biurem rachunkowym, wykorzystującym swe wieloletnie doświadczenie i umiejętności w profesjonalnej obsłudze księgowej firm. Ukierunkowaliśmy się na ciągły rozwój i zdobywanie wiedzy, która pomaga nam w kompetentnym obsługiwaniu naszych firm oraz ich rozwoju.
17973
post-template-default,single,single-post,postid-17973,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Upały, a dodatkowe obowiązki pracodawcy

Upały, a dodatkowe obowiązki pracodawcy

Okres wakacyjny to czas gdy upalne dni i wysokie temperatury często dają się nam we znaki. Dla przebywających na urlopie to idealna pogoda. Gorzej mają ci, którzy w upalne dni przebywają w pracy. Warto wiedzieć, że w czasie upałów na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki, związane z zapewnieniem pracownikom odpowiednich warunków pracy. I o tym przeczytacie w artykule.

Według badań amerykańskiej firmy Captivate Network w czasie dużych upałów koncentracja spada nawet o 19%. Dlatego jeśli pracodawca chce by wydajność pracowników została utrzymana na dobrym poziomie musi zadbać o odpowiednie warunki pracy.

Podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom nieodpłatnie wody do picia, bądź innych napojów zimnych. W przypadku osób pracujących na zewnątrz taki obowiązek ciąży na pracodawcy gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsujsza, dla pracujących w biurze – 28 stopni. Zimne napoje muszą być dla pracowników dostępne przez cały czas wykonywania pracy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy – czy jest pracownik wykonujący pracę biurową (np. księgowość) czy pracownik fizyczny pracujący np. na budowie).

Gdy temperatura na dworze jest bardzo wysoka pracodawca może skrócić dzień pracy, lub wydłużyć przerwy. Jest to jednak jego dobra wola, a nie ustawowy obowiązek. W przypadku skrócenia czasu pracy wynagrodzenie pracownika nie ulega zmniejszeniu.

Pracodawca musi również stworzyć warunki umożliwiające wykonywanie pracy – chodzi o odpowiedni dopływ powietrza, wentylację, klimatyzację itp. Przy czym przepisy określają tylko minimalną temperaturę jaka może panować w miejscu pracy (14 stopi Celsjusza), nie ma natomiast jasnych przepisów co do górnej normy.

Jeśli mimo spełnionych warunków pracownik czuje, że nie jest w stanie wykonywać swojej pracy może ją przerwać. Pracodawca nie może wyciągać w stosunku do niego żadnych konsekwencji – finansowych bądź dyscyplinarnych.

Obowiązki pracodawcy dotyczą wszystkich pracowników – zarówno tych zatrudnionych na umowę o pracę, jak i tych pracujących na umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Za nieprzestrzeganie przepisów BHP grozi pracodawcy kara grzywny – od 1-30 tys. zł.

Nasze biuro rachunkowe lublin zapewnia pracownikom możliwie najlepsze warunki pracy, także w czasie upałów, po to byśmy mogli świadczyć dla Państwa usługi księgowe na najwyższym poziomie, nawet wówczas gdy pogoda za oknem może być uciążliwa.

Biuro Rachunkowe Aneks – biuro rachunkowe Lublin