Podzielona płatność w rozliczeniu VAT - księgowość Lublin | BIURO RACHUNKOWE ANEKS
Jesteśmy kilkuosobowym biurem rachunkowym, wykorzystującym swe wieloletnie doświadczenie i umiejętności w profesjonalnej obsłudze księgowej firm. Ukierunkowaliśmy się na ciągły rozwój i zdobywanie wiedzy, która pomaga nam w kompetentnym obsługiwaniu naszych firm oraz ich rozwoju.
17916
post-template-default,single,single-post,postid-17916,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

PODZIELONA PŁATNOŚĆ W ROZLICZANIU VAT – Split payment

PODZIELONA PŁATNOŚĆ W ROZLICZANIU VAT – Split payment

Już wkrótce Urzędy Skarbowe będą mogły lepiej kontrolować przepływy podatku VAT.

Rząd zamierza wprowadzić tzw. mechanizm podzielonej płatności, w której przedsiębiorca sprzedając towar lub usługę otrzyma na swój rachunek bankowy kwotę netto, zaś kwota VAT wpłynie na jego konto VAT.  Z tego konta, prawdopodobnie będzie to subkonto wydzielone przez bank, przedsiębiorca zapłaci podatek Vat naliczony z wystawionych dla niego faktur. Różnica z konta VAT zostanie odprowadzona do Urzędu Skarbowego.

Obligatoryjnie mechanizm split payment będą musiały stosować branże wrażliwe, stosujące już dziś mechanizm odwróconego podatku VAT. Wszystko jednak zależy od zgody Komisji Europejskiej.

Rząd dla zwiększenia bezpieczeństwa rozliczeń podatkowych przedsiębiorców zamierza wprowadzić możliwość dobrowolnego stosowania podzielonej płatności. Projekt zakłada kilka zachęt np. przywilej łagodniejszej sankcji w ustawie o VAT, czy mniejsze podejrzenie zagrożenia wyłudzeń podatku Vat. Pełnej listy nie znamy, będzie konsultowana z przedsiębiorcami.

Nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie jest planowana jeszcze w roku 2017.

 

Biuro Rachunkowe Aneks – księgowość Lublin