Mały ZUS – zmiany od stycznia 2019 | BIURO RACHUNKOWE ANEKS
Jesteśmy kilkuosobowym biurem rachunkowym, wykorzystującym swe wieloletnie doświadczenie i umiejętności w profesjonalnej obsłudze księgowej firm. Ukierunkowaliśmy się na ciągły rozwój i zdobywanie wiedzy, która pomaga nam w kompetentnym obsługiwaniu naszych firm oraz ich rozwoju.
18019
post-template-default,single,single-post,postid-18019,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Mały ZUS – zmiany od stycznia 2019

Mały ZUS – zmiany od stycznia 2019

Mały ZUS – nowe zmiany od 1 stycznia 2019. Sprawdź kogo dotyczą.

Czekają nas kolejne zmiany w płatnościach składek ZUS. Zgodnie z przygotowanym przez sejm projektem, od stycznia 2019 roku przedsiębiorcy będą płacić niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich wysokość będzie naliczana proporcjonalnie do przychodów firmy. O tym co dokładnie oznacza dla przedsiębiorców tzw. mały ZUS i kto na nim skorzysta przeczytasz w artykule.

Mały ZUS – co to oznacza?

Regulacje dotyczące niższych składek znalazły się w „Ustawie z 20 lipca 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę”. Zgodnie z zapisami przedsiębiorcy, którzy osiągają niewielkie przychody będą opłacali niższe składki. Jeśli przychody w jednoosobowej firmie nie przekraczają 2,5 krotności płacy minimalnej, czyli około 5250 zł taki przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi.

Kto skorzysta z nowych przepisów?

W największym stopniu zmiany dotkną nowych przedsiębiorców, osoby, które prowadzą działalność od niedawna i te osoby, których przychody są niższe niż wspomniana wyżej kwota. Wprowadzenie obniżonych składek ZUS to efekt wieloletnich zabiegów ze strony przedsiębiorców.

Składki na ZUS – stan na dziś

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy płacą jednakową składkę ZUS. Wynosi ona 1232,16 zł. To spory wydatek, zwłaszcza dla niewielkich firm, które dopiero się rozkręcają na rynku. Nic więc dziwnego, że zapowiedź wprowadzonych zmian cieszy przedsiębiorców.

„Dla mnie mniejszy ZUS to spora ulga. Moja firma ma dopiero 2 lata. Opłacanie składek w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie to duże obciążenie dla mojego budżetu. Dzięki wprowadzonym zmianom będę płacić składki proporcjonalne do moich przychodów. A środki, które zostaną dzięki niższym opłatom będę mogła wykorzystać na rozwój firmy, chociażby na działania reklamowe” – mówi Pani Agata, jedna z naszych klientek.

Mały ZUS – jak korzystać?

Z ulgi będzie można korzystać przez 3 lata, w ciągu 5 lat prowadzenia działalności. Przez pozostałe dwa lata przedsiębiorcę będą obowiązywać składki na normalnym poziomie. Dlaczego akurat tak to wygląda? Jak tłumaczyli pomysłodawcy projektu takie rozwiązanie ma ułatwić start i rozwój młodym
i niewielkim firmom, ale jednocześnie zachęcić je do dalszego rozwoju. Wprowadzone ulgi mają też zachęcić innych do zakładania własnej działalności.

Zapytaj nas!

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub planujesz założenie działalności, a obszarem Twoich działań jest Lublin
i okolice i masz pytania związane z wprowadzeniem zmian w opłatach ZUS – skontaktuj się z nami. Dobre biuro rachunkowe chętnie pomoże Ci i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Biuro Rachunkowe Aneks – dobre biuro rachunkowe lublin