Ile trwa rejestracja spółki w 2017 roku? | BIURO RACHUNKOWE ANEKS
Jesteśmy kilkuosobowym biurem rachunkowym, wykorzystującym swe wieloletnie doświadczenie i umiejętności w profesjonalnej obsłudze księgowej firm. Ukierunkowaliśmy się na ciągły rozwój i zdobywanie wiedzy, która pomaga nam w kompetentnym obsługiwaniu naszych firm oraz ich rozwoju.
17979
post-template-default,single,single-post,postid-17979,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Ile trwa rejestracja spółki w 2017 roku?

Ile trwa rejestracja spółki w 2017 roku?

Teoretycznie można to zrobić w 24 h – za pośrednictwem internetu. W praktyce trzeba czekać co najmniej miesiąc. Ile trwa rejestracja spółek w Polsce i …. dlaczego tak długo?

Jak wynika z badań Instytutu Badawczego ABR SESTA czas rejestracji spółek w Polsce wydłuża się. Zjawisko to niepokoi przedsiębiorców, którzy liczyli, na to, że w końcu uda się uprościć procedury po to by ułatwić i maksymalnie przyspieszyć okres zakładania spółek.

Z jednej strony mamy więc oczekiwania przedsiębiorców, którzy mają swój wielki udział w polskim PKB i znacznie wpływają również na rynek pracy. Z drugiej strony procedury prawne i sądy, w których na wpis trzeba czekać co najmniej miesiąc lub dłużej.

Według przeprowadzonych przez instytut badawczy analiz wynika, że najszybciej procedury zakładania spółek realizowane są w Szczecinie, Toruniu oraz Kielcach. Tutaj rejestrację można załatwić już w tydzień. Trochę dłużej – bo 2 tygodnie trzeba czekać na założenie spółki w Warszawie czy Koszalinie. Najdłużej – bo aż 2-3 miesiące procedury zakładania spółki trwają w Bydgoszczy i Poznaniu. W pobliskim Świdniku średni czas potrzebny na założenie spółki to około cztery tygodnie.

Wymieniony w badaniach tydzień brzmi naprawdę optymistycznie – niestety okazuje się, że jest to wyłącznie teoretyczna prognoza i rzeczywisty okres zakładania spółek w tych miastach trwa znacznie dłużej.

Szanse na szybsze zrealizowanie planu założenia spółki są w mniejszych miastach. Na czas wpływa również stan składanych dokumentów – jeśli nie zawierają błędów wówczas założenie spółki odbywa się szybciej – nie ma bowiem konieczności odsyłania dokumentacji w celu poprawek. Najgorzej sytuacja wygląda niestety w największych aglomeracjach. Tu wniosków jest najwięcej, nadal jest też sporo wniosków w kolejce. Ważna jest również ilość wniosków jaka przypada na konkretnych referendarzy, gdy jest ich za dużo pojawiają się opóźnienia, nierozpatrzone wnioski ulegają nagromadzeniu – i to wszystko wpływa niestety na to, że czas rejestracji spółki w Polsce jest wciąż stanowczo za długi.

Czy procedurę zakładania spółek można w jakikolwiek sposób przyspieszyć? Teoretycznie tak. Należy złożyć wniosek o tzw. przyspieszenie, w którym należy w krótkim wyjaśnieniu napisać dlaczego zależy nam na tak szybkim założeniu spółki. Czy to wystarczy? Czasem tak, czasem nie. Na pewno warto spróbować, jeśli rzeczywiście zależy nam na czasie.

Rozwiązaniem byłoby z pewnością usprawnienie pracy sądów poprzez zwiększenie ilości referendarzy. Ale są to dodatkowe etaty, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Wymagałoby to również większej, ogólnokrajowej reformy. Jest jednak pewne, że w temacie zakładania spółek potrzebne są zdecydowane i mądre działania, które przyspieszą i usprawnią zakładanie firm – czy to będzie rejestracja spółek Lublin czy rejestracja w jakimś innym mieście – tak by przedsiębiorcy mogli bez zbędnej zwłoki realizować swoje zawodowe plany.

Biuro Rachunkowe Aneks – rejestracja spółek Lublin